Lepsze stałe niż zmienne

Wrzesień 19th, 2013 by | Print

Lepsze stałe niż zmienne banki oprocentowanie produkty Często sięgając po produkty bankowe zastanawiamy się jakie oprocentowanie wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne.

Często jednak nie mamy wyboru bowiem to banki ustalają jakie ma być oprocentowanie kredytów bankowych, kont bankowych czy też lokat bankowych i najczęściej wybierają oprocentowanie zmienne co niekoniecznie jest korzystne dla starających się o takie produkty bankowe.

Dla klientów tych rynków lepsze jest oprocentowanie stałe ponieważ planując się na taki produkt decydując się na jego wybór wiemy jakie będziemy spłacać odsetki i jakie zyski będziemy mieć z odsetek. Jeżeli mamy oprocentowanie stałe to banki nie mogą obniżać nam oprocentowania w trakcie trwania umowy i na przykład wiemy ile możemy wyciągnąć zysku z lokaty. Jeżeli natomiast oprocentowanie jest zmienne to każde obniżenie stóp procentowych przez radę polityki pieniężnej skutkuje niemal natychmiastowym obniżeniem oprocentowania lokat bankowych i jest to bardzo niekorzystne dla właścicieli lokat bankowych i starających się o założenie takich lokat. Natomiast oprocentowanie zmienne nie oprocentowanie stałe jest korzystne dla kredytobiorców jeżeli rada polityki pieniężnej obniża stopy procentowe ponieważ wówczas obniżane jest oprocentowanie kredytów i niższe są również raty miesięczne kredytów. Ale pamiętajmy że rada polityki pieniężnej może zacząć podwyższać stopy procentowe a wówczas raty kredytów zaczynają nam rosnąć tak więc decydując się na kredyt bankowy i oprocentowanie stałe nie możemy zaplanować jego spłaty.

Przy kredytach starający się o nie liczą przede wszystkim na jak najniższe oprocentowanie i trzeba przyznać że jest to jeden z najważniejszych elementów kosztów kredytów taj jak oprocentowanie najważniejszym jest również elementów lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Konta osobiste są zazwyczaj nie oprocentowane.