Jak zdobyć gwarancję de minimis?

Wrzesień 23rd, 2016 by | Print

Jak-zdobyć-gwarancję-de-minimis?

Klienci banków niezwykle często szukają rozwiązań, które pozwoliłyby im zmniejszyć koszty kredytu lub uzyskać atrakcyjniejsze warunki kredytowania. Jednym z takich rozwiązań jest gwarancja de minimis.

Pomoc de minimis to z założenia pomoc drobna, opiewająca na sumy, które nie będą miały wpływu na istotne zmiany na rynku, zaburzające obecny porządek. Aby otrzymać takie wsparcie, trzeba więc spełnić określone warunki, a przy okazji pilnować limitu pomocy, który w wypadku przekroczenia może skutkować dość poważnymi konsekwencjami.

Przede wszystkim pomoc de minimis może być przyznana firmom z sektora MSP, a więc nie dotyczy dużych przedsiębiorstw. Wyznacznikiem jest w tym przypadku liczba pracowników i roczny obrót wyrażony w milionach euro. Mikroprzedsiębiorstwa to maksymalnie 10 pracowników i obrót nieprzekraczający 2 mln euro rocznie, małe przedsiębiorstwa to do 50 pracowników i do 10 mln euro obrotu, natomiast średnie firmy mogą zatrudniać do 250 pracowników przy obrocie rocznym poniżej 50 mln euro. Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę w kwestii limitu pomocy do minimis, jaki przysługuje na rok bieżący i dwa lata poprzednie. Ten wynosi 200 tys. euro lub 100 tys. euro dla firm działających w branży transportowej. W ramach limitu sumowane jest wszelkie wsparcie, a więc nie tylko bankowe gwarancje de minimis, ale też np. zwolnienia podatkowe i inne uzyskane z tego tytułu korzyści. 

W przypadku bankowych gwarancji de minimis przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że bank nie będzie tolerował absolutnie żadnych wpisów do rejestrów dłużników, ani też zadłużeń na kwotę powyżej 500 zł, które pozostają niespłacone dłużej niż 30 dni. Pozostałe procedury są standardowe i niczym nie różnią od tych, które dotyczą firm ubiegających się o kredyty bez gwarancji de minimis. Jeśli jednak uda nam się uzyskać wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego, możemy liczyć na nieco atrakcyjniejsze warunki kredytu, czyli np. na wyższą maksymalną kwotę. Gwarancja de minimis to dla banku wystarczające zabezpieczenie, dające pewność, że w przypadku problemów ze spłatą zadłużenia, to przejdzie na BGK.

Kredyty z gwarancją de minimis to z pewnością szansa na rozwój przedsiębiorstwa, z której warto skorzystać.