Kredyty gotówkowe – podpowiadamy, jaki bank wybrać

Październik 15th, 2016 by | Print

Kredyty-gotówkowe---podpowiadamy,-jaki-bank-wybrać

Jeśli pożyczamy gotówkę w bankach, chcemy otrzymać ją jak najtaniej i na jak najkorzystniejszych warunkach. W jakich bankach szukać najtańszych i najkorzystniejszych kredytów?

Kredyty gotówkowe pozwalają nam na zakup dóbr, na jakie nie możemy sobie pozwolić za własną gotówkę. Banki są na to przygotowane i ostro rywalizują o klientów, dlatego oferta jest zróżnicowana. Nie jest łatwo o wybór jak najkorzystniejszego dla siebie kredytu gotówkowego, jednakże istnieją zasady, jakimi należy kierować się, wybierając kredyty bankowe.

Po pierwsze – należy porównywać oferty co najmniej kilku banków. Nie można iść do pierwszego z brzegu banku i zabiegać o kredyt niesprawdzony i niedopasowany do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Porównanie ofert kredytów gotówkowych co najmniej kilku banków pozwoli na wybór najkorzystniejszej oferty, czyli najtańszej i na korzystnych dla nas warunkach. Oczywiście, sam ranking to za mało, ale da on nam przynajmniej jakiś obraz sytuacji na rynku kredytów gotówkowych.

Gotówkę należy pożyczać w bankach, a nie w firmach pozabankowych – to druga zasada. Banki są kontrolą KNF i w przeciwieństwie do instytucji pozabankowych nie mogą sobie pozwolić na samowolę. Podpisanie umowy z firmą pozabankową powinno być ostatecznością, ponieważ zazwyczaj pożyczki tam udzielane są astronomicznie drogie, a w umowach pożyczkowych znajduje się wiele pułapek zastawianych na klientów.

Niestety, i banki windują koszty (poprzez dodatkowe opłaty). Pamiętać należy, że oprocentowanie nominalne to nie wszystkie koszty kredytów. Banki oczywiście nie łamią ustawy antylichwiarskiej i nie przekraczają górnej granicy oprocentowania kredytów, ale poprzez dodatkowe opłaty windują koszt kredytu do nawet kilkudziesięciu procent. W skład dodatkowych kosztów wchodzą więc: opłata wstępna, prowizja, marża, a często też ubezpieczenie. Wybierając najlepsze kredyty gotówkowe, należy sprawdzać RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.

Jeżeli chcemy zmniejszyć koszt kredytu, starajmy się o jak najkrótszy okres kredytowania, choć rata takiego kredytu będzie wtedy wyższa. Pamiętać należy, że są oferty kredytów gotówkowych o niższych kosztach, ale w zamian banki żądają skorzystania z dodatkowych produktów bankowych, jak konto osobiste czy karta kredytowa.

Porównywarka kredytowa pozwoli nam wyselekcjonować banki, do których należy się udać i osobiście sprawdzić, jaka jest rzeczywista oferta. Banki najczęściej podchodzą do klientów indywidualnie. Po sprawdzeniu zdolności kredytowej i historii kredytowej mogą zaproponować korzystniejsze warunki i ostateczną wersję oferty.

Warto sprawdzić oferty kredytów gotówkowych Eurobanku, Alior Banku, Getin Banku, Banku Pocztowego czy ING Banku Śląskiego, ponieważ ostatnio właśnie w tych bankach pojawiały się ciekawe oferty.