Złota karta kredytowa – fakty i mity

Czerwiec 11th, 2017 by | Print

Złota-karta-kredytowa---fakty-i-mity

Złota karta kredytowa to powszechny synonim wysokiej pozycji społecznej, zamożności i prestiżu. Czy obecnie takie rozumienie jej znaczenia ciągle obowiązuje, czy spokojnie można wrzucić je do szuflady ze stereotypami?

Efekt złotej karty kredytowej odgrywał w przeszłości dość duży wpływ na wyobraźnię praktycznie całego społeczeństwa. Pozwolić sobie na nią mogli tylko najbogatsi, którzy poza prestiżem zyskiwali liczne przywileje. Pomijając fakt, że jej posiadanie wiązało się także z kosztami, na które przecież jej posiadacza musiało być stać, była ona marzeniem setek ludzi. A jak sytuacja wygląda obecnie?

Prestiż złotej karty z pewnością przeminął, choć w dalszym ciągu cieszy się ona stosunkowo dużym zainteresowaniem. Kiedyś jej zdobycie wiązało się z koniecznością wykazania wysokich dochodów i opłacania znacznych prowizji za użytkowanie karty. To właśnie dlatego tylko nieliczni mogli cieszyć się z jej posiadania. W zamian otrzymywali limit kredytowy na wysoką kwotę i niskie oprocentowanie, a także szereg innych korzyści, na czele z rabatami za płatności kartą w najbardziej luksusowych sklepach i punktach usługowych.

Obecnie posiadacze złotej karty również mogą cieszyć się licznymi przywilejami, choć rzadziej robią one aż tak imponujące wrażenie, jak miało to miejsce kilka dobrych lat temu. Podkreślić należy takie korzyści, jak np. dodatkowe i bezpłatne ubezpieczenia, promocje na korzystanie z dodatkowych produktów bankowych, stosunkowo niskie oprocentowanie i rabaty w różnego rodzaju sklepach internetowych i stacjonarnych.

Dużo bardziej zmieniła się jednak kwestia przyznawania złotych kart kredytowych. Obecnie nie musimy wykazywać się już imponująco wysokimi zarobkami. Dość powiedzieć, że czasami średnia krajowa pensja pozwoli cieszyć się własną złotą kartą. Nasze dochody będą jednak miały wpływ na korzyści wynikające z posiadania akurat tego rodzaju karty. Niskie dochody to niski limit i wysokie oprocentowanie. Dodatkowo samo posiadanie karty również jest płatne. Jeśli jednak stać nas na takie dodatkowe opłaty, a nasze miesięczne dochody sprawiają, że bank zaoferuje nam naprawdę atrakcyjne warunki, posiadanie złotej karty kredytowej może być naprawdę opłacalne.