Na co można wydać pożyczkę hipoteczną?

Kwiecień 7th, 2016 by | Print

Na-co-można-wydać-pożyczkę-hipoteczną?

Większość osób starających się w banku o pieniądze myśli tylko o kredycie hipotecznym związanym z zakupem mieszkania. W banku można jednak uzyskać także pożyczkę hipoteczną, którą przeznaczymy na dowolny cel. No właśnie – dowolny, czyli jaki?

W Polsce najbardziej popularny produktem bankowym są kredyty hipoteczne, które często są mylone z pożyczką hipoteczną. Wbrew podobieństwu nazw, są to dwa różne produkty kredytowe. Łączy je tylko jedna wspólna cecha, czyli hipoteka, która jest zabezpieczeniem obydwu zobowiązań. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem przeznaczonym na zakup mieszka, domu, lokalu itp., natomiast pożyczka hipoteczna może być wydana na dowolny cel.

Na dowolny cel – z wyjątkiem firmy

Pożyczkę hipoteczną – podobnie jak kredyt hipoteczny – możemy otrzymać wyłącznie w banku. Podstawowym warunkiem uzyskania tego typu produktu jest jego zabezpieczenie hipoteką. Największą zaletą pożyczki hipotecznej jest to, że możemy ją przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Wnioskując o tego typu zobowiązanie, nie musimy informować banku, na co wydamy pieniądze. Musimy to zrobić jedynie przypadku, gdy środki z pożyczki hipotecznej przeznaczamy na inwestycje prowadzone w ramach działalności gospodarczej.

Atrakcyjne oprocentowanie

Biorąc kredyt hipoteczny, najczęściej obciążamy hipotekę kupowanego domu lub mieszkania. W przypadku pożyczki hipotecznej ustanawiamy jako zabezpieczenie dowolną nieruchomość, której jesteśmy właścicielem (bądź w posiadaniu jej znajduje się inna osoba, która zgadza się na zastosowanie zabezpieczenia). To zaś gwarantuje bankowi, że pożyczone pieniądze w ten czy inny sposób odzyska – nawet w przypadku niewypłacalności klienta.

Dodatkowe koszty

Pożyczkę hipoteczną możemy zaciągnąć maksymalnie na 30 lat. Oczywiście, aby otrzymać tego typu zobowiązanie, musimy wykazać się zdolnością kredytową. Oprócz tego niezmiernie ważna jest wartość zastawianej nieruchomości.

Pożyczka hipoteczna ma korzystniejsze oprocentowanie niż pożyczka gotówkowa, jednak wiążą się z nią koszty dodatkowe. Są to:

  • wycena nieruchomości – koszt 400-1000 zł,
  • ubezpieczenie pomostowe, do czasu wpisania hipotek przez sąd – około 1% kwoty pożyczki,
  • wpisanie obciążenia do księgi wieczystej – około 500 zł.

Pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolny cel. Uzyskane w ten sposób pieniądze możemy wydać na wymarzone wakacje, samochód, remont mieszkania, zakup sprzętu domowego lub na sfinansowanie studiów dziecka.